ul. B. Chrobrego 3a,
64-100 Leszno

Dudy wracaj� do �ask

Dźwięk tych instrumentów był nieodzownym elementem życia większości wsi. Grali na nich wypasający zwierzęta mężczyźni. Nie mogło ich zabraknąć w czasie zabawy w karczmie czy uroczystości kościelnych. Spod strzech trafiały też na salony i zagranego na nich koncertu w Antoninie słuchał sam Fryderyk Chopin. Dudy wielkopolskie, bo o nich mowa, chce przywrócić szerokiemu odbiorcy Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa w gminie Raszków. To właśnie tam, dzięki unijnym pieniądzom, powstaje dziecięca kapela dudziarska. 

Próby trwają od połowy ubiegłego roku. Raz na dwa tygodnie do liczącej niewiele ponad pół tysiąca mieszkańców Moszczanki przyjeżdża Michał Umławski. To jeden z trzech instruktorów dudziarskich w Wielkopolsce. Pod jego okiem, w sali Ochotniczej Straży Pożarnej, odbywają się kilkugodzinne, intensywne próby.

Na dudach grają trzy nastolatki. Trzy kolejne pilnie ćwiczą grę na skrzypcach podwiązanych. – To typowe wielkopolskie instrumenty - mówi Michał Umławski. - Zespół składał się z dwóch dudziarzy i jednego skrzypka. Mamy nadzieję, że za kilka miesięcy będziemy mogli zaprezentować się właśnie w takim składzie.

Czytaj więcej...