ul. B. Chrobrego 3a,
64-100 Leszno

"Polynie zuru" w chazocki Wielki Czwortek przygotowali: Katarzyna Klefas (Przedszkole w Ugodzie) i Michał Umławski (Fundacja Dudziarz.eu, ZR Wisieloki), Nadzór merytoryczny - Grażyna Konopka (Prezes SZR Wisieloki) na podstawie scenariusza widowiska regionalnego opartego o zwyczaj chazacki - Palenie Żuru, opracowanego dla Zespoły Regionalnego „Wisieloki” w 1978 r. Reżyserem była wówczas Anna Brzeskot (założycielka i wieloletnia kierowniczka Zespołu), a scenariusz opracował Zdzisława Smoluchowskiego (pracownik ówczesnego Wojewódzkiego Domu Kultury w Lesznie)

Scenariusz ten stanowi własność intelektualną Zespołu Regionalnego Wisieloki i znajduje się w archiwum Fundacji Dudziarz.eu.
Scenariusz i realizacja zostały zatwierdzone przez grono etnografów UAM pod przewodnictwem prof. Mirosławy Bobrowskiej.

 Polynie zuru

Film zrealizowany w 1986 r. W realizacji udział wzięli dzieci, młodzież i dorośli - członkowie Zespołu Regionalnego Wisieloki.

Witam serdecznie.
Festiwal Dud Polskich pt. „Wielkopolska stolicą polskiej muzyki dudziarskiej” ma być okazją do spotkania i wymiany doświadczeń zespołów, kapel tradycyjnych i solistów z Wielkopolski, Regionu Kozła, Podhala, Beskidu Żywieckiego i Śląskiego, kultywujących grę na polskich instrumentach dudowych: jak kozioł biały weselny, kozioł czarny ślubny, dudy wielkopolskie, sierszeńki zadymane ustnie i z dymką, koza podhalańska, gajdy śląskie czy dudy żywieckie.
Główny koncert przybyłych kapel dudziarskich odbędzie się w nowo oddanej auli koncertowej na 230 miejsc „Filharmonii Folkloru Polskiego”. Prezentacje kapel i instrumentów odbędą się również w Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła.
Zbąszyń to muzyczna stolica Regionu Kozła, kultywująca do dziś bardzo intensywnie muzykę tradycyjną - koźlarską. PSM I st. w Zbąszyniu jako jedyna w Polsce od początku istnienia (1950) prowadzi klasę instrumentów ludowych. Stąd pomysł na spotkanie miejscowych Muzyków z Muzykami tradycyjnymi z innych Regionów Polski.
Podczas Festiwalu odbędą się warsztaty gry i budowy kozłów, dud i gajd występujących w Polsce, adresowane do szerokiej publiczności oraz prezentacje i koncerty włącznie z przemarszem wszystkich kapel przez Zbąszyń.

Szczegółowy program:

piątek, 23 października 2015r.
19.00 – 21.00 warsztatowe prezentacje gry i budowy wszystkich rodzajów dud polskich (Dom Katolicki)

sobota, 24 października 2015r.
11.00 – 14.00 prelekcja i warsztaty dudziarskie (Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła ul. Rynek 8)
15.30 – 16.00 wspólna fotografia przy Pomniku Koźlarza (Rynek)
16.00 – 17.00 korowód kapel i zespołów do Filharmonii Folkloru Polskiego (ul.17 Stycznia 69)
17.00 – 18.30 koncert galowy w auli Filharmonii Folkloru Polskiego – wstęp wolny.

niedziela, 25 października 2015r.
12.00 – 12.45 Msza św. w intencji muzyków ludowych w kościele p.w. NMPW
13.00 – 14.30 Koncert galowy w kościele p.w. NMP Wniebowziętej
14.30 – 15.00 korowód pod pomnik Jana Pawła II – wspólna fotografia.

 

źródło:naszawielkopolska.pl