ul. B. Chrobrego 3a,
64-100 Leszno

Wielkopolskie

Imponujący Jubileusz 70-lecia Zespołu Folklorystycznego „Szamotuły”

9 maja 2015 r. w Baborówku hucznie obchodzono jubileusz 70-lecia istnienia zespołu, który wydaje się, że istnieje od zawsze. 70 lat to dużo i są powody do dumy. Silne tradycje kultury ludowej w Szamotułach i okolicach wyznaczały tendencje i potrzeba kultywowania ludowej muzyki i tańców jest czymś naturalnym w naszym mieście.

Sobotni jubileusz zorganizowany został znakomicie. Zespół „Szamotuły” zaprezentował piękne stroje, tańce, śpiew, gwarę i humor w znanym „Weselu Szamotulskim”. Na uroczystościach zjawili się dawni członkowie zespołu, ich sympatycy i członkowie innych zespołów folklorystycznych. Pojawili się przedstawiciele miejscowych władz: Starosta Szamotulski Józef Kwaśniewicz wraz ze swoją zastępczynią Beatą Hanyżak, Burmistrz Włodzimierz Karczmarek z zastępcami Wojciechem Rabskim i Dariuszem Wachowiakiem. Obecni byli również radni Miasta i Gminy Szamotuły. Rangę jubileuszu podkreśliła obecność europosłanki Krystyny Łybackiej i posła na Sejm RP Stanisława Kalemby, byłego ministra rolnictwa. Prowadzący imprezę w sposób szczególny wyróżnił dwóch panów: Piotra Michalaka i Macieja Sierpińskiego, którzy pełnili rolę gospodarzy uroczystości. Burmistrz Włodzimierz Karczmarek objął imprezę swoim patronatem.


Nasz zespół miał w swej historii lata tłuste i chude. Zaistniał wielokrotnie na najważniejszych uroczystościach krajowych, utrwalono go w kronikach filmowych i kultowym filmie „Nie lubię poniedziałku”. Obecnie zespół przeżywa swój renesans. Dyrektor Szamotulskiego Ośrodka Kultury Piotr Michalak zatrudnił instruktorów choreografii i śpiewu, a piękne stroje dopełniają całości. Wszystkie te działania wymagają poparcia i oczywiście wsparcia finansowego, bez którego utrzymanie 100 osobowego zespołu nie byłoby możliwe. To wparcie ze strony władz jest, czego wyrazem było między innymi ufundowanie przez Burmistrza Włodzimierza Karczmarka pięknych kontuszy z okazji jubileuszu. Pierwsze osiem można było zobaczyć na tancerzach, którzy tak imponująco zaprezentowali się tańcząc poloneza. Następnych osiem zaprezentowanych zostanie podczas Dni Europy w Szamotułach w czerwcu.


Impreza jubileuszowa została bardzo starannie przygotowana i zrealizowana. „Wesele Szamotulskie” jest dość długim i wymagającym wokalnie, tanecznie i aktorsko spektaklem. Publiczność doceniła wysiłki członków zespołu, nagradzając ich gromkimi brawami. Po zakończeniu spektaklu zaproszono wszystkich gości do drugiej stodoły na mały poczęstunek. Organizatorzy zadbali też o okolicznościowy film przedstawiający historię zespołu „Szamotuły”. Ciekawe zdjęcia, ciekawe wypowiedzi i dla niektórych, byłych członków zespołu był to powrót do odległej przeszłości, jakże nostalgiczny.
Po pewnym czasie ponownie poproszono gości na „poprawiny”do stodoły, w której uroczystości się zaczęły.


Pięknym i jakże wymownym podsumowaniem jubileuszu 70-lecia zespołu były niezwykle miłe słowa, jakie skierowali do członków zespołu europosłanka Krystyna Łybacka i poseł Stanisław Kalemba. Oboje wyrazili swój szacunek dla wielkopolskiej tradycji i kultury ludowej, dla bezcennej pracy ludzi, którzy tę kulturę pielęgnują. Panowie Piotr Michalak i Maciej Sierpiński otrzymali ministerialne dyplomy i bukiety kwiatów.


Piękny jubileusz pięknej działalności. Życzymy jeszcze wielu wspaniałych lat i jubileuszu 100-lecia zespołu.

 

Źródło: http://szamotuly.pl/aktualnosci/imponujacy-jubileusz-70-lecia-zespolu-folklorystycznego-szamotuly.html