ul. B. Chrobrego 3a,
64-100 Leszno

Witam serdecznie.
Festiwal Dud Polskich pt. „Wielkopolska stolicą polskiej muzyki dudziarskiej” ma być okazją do spotkania i wymiany doświadczeń zespołów, kapel tradycyjnych i solistów z Wielkopolski, Regionu Kozła, Podhala, Beskidu Żywieckiego i Śląskiego, kultywujących grę na polskich instrumentach dudowych: jak kozioł biały weselny, kozioł czarny ślubny, dudy wielkopolskie, sierszeńki zadymane ustnie i z dymką, koza podhalańska, gajdy śląskie czy dudy żywieckie.
Główny koncert przybyłych kapel dudziarskich odbędzie się w nowo oddanej auli koncertowej na 230 miejsc „Filharmonii Folkloru Polskiego”. Prezentacje kapel i instrumentów odbędą się również w Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła.
Zbąszyń to muzyczna stolica Regionu Kozła, kultywująca do dziś bardzo intensywnie muzykę tradycyjną - koźlarską. PSM I st. w Zbąszyniu jako jedyna w Polsce od początku istnienia (1950) prowadzi klasę instrumentów ludowych. Stąd pomysł na spotkanie miejscowych Muzyków z Muzykami tradycyjnymi z innych Regionów Polski.
Podczas Festiwalu odbędą się warsztaty gry i budowy kozłów, dud i gajd występujących w Polsce, adresowane do szerokiej publiczności oraz prezentacje i koncerty włącznie z przemarszem wszystkich kapel przez Zbąszyń.

Szczegółowy program:

piątek, 23 października 2015r.
19.00 – 21.00 warsztatowe prezentacje gry i budowy wszystkich rodzajów dud polskich (Dom Katolicki)

sobota, 24 października 2015r.
11.00 – 14.00 prelekcja i warsztaty dudziarskie (Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła ul. Rynek 8)
15.30 – 16.00 wspólna fotografia przy Pomniku Koźlarza (Rynek)
16.00 – 17.00 korowód kapel i zespołów do Filharmonii Folkloru Polskiego (ul.17 Stycznia 69)
17.00 – 18.30 koncert galowy w auli Filharmonii Folkloru Polskiego – wstęp wolny.

niedziela, 25 października 2015r.
12.00 – 12.45 Msza św. w intencji muzyków ludowych w kościele p.w. NMPW
13.00 – 14.30 Koncert galowy w kościele p.w. NMP Wniebowziętej
14.30 – 15.00 korowód pod pomnik Jana Pawła II – wspólna fotografia.

 

źródło:naszawielkopolska.pl

 

Jest to już 13. z kolei edycja imprezy (wznowionej przez WBPiCAK i Oddział Poznański SPAM po kilkunastoletniej przerwie) tradycyjnie łączącej w sobie prezentacje kapel dudziarskich i koźlarskich, warsztaty dla młodych muzyków oraz seminarium poświęcone ochronie ludowej muzyki i instrumentów charakterystycznych dla naszego regionu.

Dudy – instrument niegdyś popularny na terenie prawie całej Polski – spotkać można obecnie w niewielu miejscach. Najwięcej, bo aż 5 ich odmian (dudy kościańskie, gostyńskie, kozioł weselny i ślubny oraz sierszenki) występuje w Wielkopolsce, poza naszym regionem znane są tylko 3 odmiany: na Podhalu – koza podhalańska, w Beskidzie Śląskim – gajdy i w okolicach Żywca – dudy żywieckie.

W tym roku zaprosiliśmy najlepszych muzyków ze środkowej i południowej Wielkopolski (kapele dudziarskie), z Wielkopolski zachodniej (kapele kozła weselnego) oraz z Podhala.                                                                                                Program

Czytaj więcej...

Pobierz obrazki

Zachęcamy wszystkie organizacje do zorganizowania w trakcie konferencji i Targów stoisk promocyjnych. 15 maja – w piątek, Targi odbędą się w przestrzeniach Inwest Parku, natomiast 16.05.2015 r. [sobota] Targi te będą kontynuowane na terenie lotniska podczas Pikniku Lotniczego – II Międzynarodowego Zlotu Dwupłatowców. W przestrzeni Invest Parku będziemy mieli do dyspozycji stoły i krzesła, a na lotnisku namioty. Zapraszamy do zaprezentowania swojej działalności, dorobku, projektów. TOP to znakomita okazja do poszerzenia bazy kontaktów, poznania zakresu działań innych organizacji i podmiotów ekonomii społecznej oraz zdobycia nowych informacji o pracy w NGO. Udział w Targach daje organizacjom pozarządowym możliwość wypromowania swojej działalności, pozyskania wolontariuszy oraz budowy wizerunku.

Czytaj więcej...

Mało kto wie, że każdy europejski kraj ma swoje dudy
– unikalną odmianę instrumentu, który przywędrował na nasz
kontynent prawdopodobnie ze starożytnych Indii i obecnie jest
powszechnie kojarzony ze Szkocją. Paradoksalnie w kraju tym
wykształciło się tylko pięć odmian, podczas gdy spośród
polskich ośmiu rodzajów dud, Wielkopolsce zawdzięczamy aż
pięć. Fundacja „Dudziarz.eu” zajmuje się pielęgnowaniem tej
mało znanej tradycji i przekazywaniem trudnej sztuki gry na
dudach kolejnym pokoleniom.

Czytaj więcej...