11 grudnia w Lesznie oficjalnie ukonstytuowała się Wielkopolska Rada ds. Dziedzictwa i Kultury Wsi.
Bardzo dziękujemy wszystkim współpracownikom, partnerom i wolontariuszom fundacji za wkład w tę inicjatywę. To pokłosie naszej wspólnej pracy przy organizacji koncertów, warsztatów, festiwali, zajęć dla dzieci, prób i wielu innych projektów, które są naszym udziałem na co dzień.
To efekt naszych wielomiesięcznych dyskusji podejmowanych na gorąco – „przy robocie” jak to mówią, jak również podczas oficjalnych spotkań, warsztatów, wyjazdów studyjnych, w czasie których szukaliśmy rozwiązań i nowych pomysłów.
Jesteśmy razem i mamy już opracowaną strategię działania!
Czy teraz będzie łatwo? Pewnie nie, ale na pewno będziemy dla siebie nawzajem wsparciem. Z Nowym Rokiem zaczynamy realizację nowych zadań!
Po to, aby chronić i rozwijać unikatowe dziedzictwo subregionów południowo – zachodniej Wielkopolski.
Tradycje dudziarskie w Wielkopolsce (2017 r.), tradycje kulturowe Biskupizny (2016 r.) oraz tradycje kulturowe Bukówca Górnego (2021r.), decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wpisane zostały na Krajową Listę
Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, jako trzy z 85 najbardziej wartościowych zjawisk kultury tradycyjnej w Polsce. Mamy nadzieję, że wkrótce dołączą do tej listy Hazy.
Naszą misją jest zachowanie żywotności tych zjawisk w każdym z regionów i pokazanie, że autentyczne tradycje, zwyczaje i obrzędy to nie tylko nieodłączna część naszej kultury, ale też duży walor promocyjny dla gmin i Wielkopolski.
Specjalne podziękowania kierujemy do Pana Burmistrza Grzegorza Kubika, Zespołu Regionalnego „Nowe Lotko” z Bukówca Górnego, Biskupiańskiego Zespołu Folklorystycznego z Domachowa i Okolic, Centrum Kultury w Czempiniu, Muzeum Ziemi Rawickiej, Gminie Krobia, Gminnemu Centrum Kultury i Rekreacji w Krobi, Stowarzyszeniu Muzyków Ludowych w Zbąszyniu, Fundacji Miejsce moje i Fundacji Cooperacja,