Za nami Sztafeta Dudziarska z okazji Międzynarodowego Dnia Dud. Wyzwanie, zainicjowane przez Fundację Dudziarz.eu, odbyło się w przestrzeni Facebooka. Wydarzenie możecie zobaczyć pod tym linkiem: https://tiny.pl/dm4r1 Możecie również śledzić je po hasztagach:
#SztafetaDudziarska2024 i #BagpipeRelay2024
Zajrzyjcie koniecznie! Zobaczycie tam dudziarzy z całego świata. Grających w miastach i wsiach. W lasach, na ratuszowej wieży, nad rzeką, przy karetce pogotowia, na placu zabaw, pod wiatrakiem, przy figurze dudziarzy a nawet…. nad Wodospadem Niagara w Kanadzie! I jeszcze w wielu innych miejscach, bo sztafeta trwała jeszcze długo po 10 marca, kiedy to obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Dud.
Sztafetę dudziarską 2024 wystartowaliśmy dokładnie 1 marca, w trzech dudziarskich regionach Wielkopolski: w Lesznie, w Zbąszyniu (Region Kozła) i w Domachowie (Biskupizna).
Dlaczego to zrobiliśmy?
Bo uznaliśmy, że to dobra okazja, aby pokazać mieszkańcom Wielkopolski, że….
dudy to nie jakieś archaiczne ustrojstwo z młodości naszych dziadków, ale instrument, który ciągle gra w różnych regionach naszego kraju, Europy i świata! I że grają dzieci, młodzież i dorośli. I że muzyka dudziarska jest bardzo różnorodna. I niekoniecznie tylko tradycyjna!
I dlatego, że naszą wspólną misją jest ochrona i promocja unikatowych tradycji Wielkopolski, wpisanych przez MKiDN na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
W 2017 r . wpis uzyskały tradycje dudziarskie w Wielkopolsce.
W 2016 r. – tradycje Biskupizny.
W 2021 r. – tradycje Bukówca Górnego.
I wszystko zapowiada się też na to, że w 2024 procedurę ubiegania się o wpis zakończą Hazy | Chazy. W każdym z tych regionów gra dudziarska muzyka!
Międzynarodowy Dzień Dud stał się pretekstem do uruchomienia Sztafety Dudziarskiej. Chcieliśmy poznać i nawiązać kontakt z dudziarzami z całego świata, aby wzajemnie się wspierać i inspirować w promowaniu dud i muzyki dudziarskiej na całym świecie!