Wiwatowisko

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit sed do eiusmod tempor ut labore et dolore magna aliqua.

„Wiwatowisko” jest sztandarowym projektem Fundacji Dudziarz, który realizujemy nieprzerwanie od 6 lat.  „Wiwatowisko” to cykl warsztatów i spotkań z kulturą ludową.  

Największymi wydarzeniami w ramach tego projektu są:  Festiwal Muzyków Ludowych im. Bolesława Kupczyka i Mieczysława Lipnego w Rawiczu, Międzynarodowy Konkurs Dudziarzy im. Edwarda Ignysia, Turniej Tańców Regionalnych i Rawicki Maraton Dudziarski. Cieszymy się z tego, że imprezy te odbywają się z udziałem dudziarzy z wszystkich dudziarskich regionów Wielkopolski oraz gości, którzy przyjeżdżają do nas z innych części kraju i zagranicy. 

Gościliśmy m.in. tak znanych wykonawców jak Trebunie – Tutki, zespół Dagadana czy Kapela Jacka Hałasa.

Stałym elementem „Wiwatowiska” są spotkania z muzyką dudziarską. Dlatego przez cały rok prowadzimy warsztaty dudziarskie, podczas których uczymy najmłodszych gry na tych wyjątkowych instrumentach.

Ponadto, w wakacje, organizujemy cykl warsztatów pod nazwą „Hazackie Lato”. Wtedy śpiewamy, tańczymy, szyjemy, malujemy, robimy tematyczne kino plenerowe i gotujemy – oczywiście wszystko w nawiązaniu do lokalnej kultury i tradycji. 

Wszystko po to, aby przypominać lokalne tradycje. Robimy to zgodnie z dawnym cyklem roku obrzędowego.  Zaczynamy od kolędowania, potem nadchodzi czas palenia żuru. Jesienią mamy darcie pierza a hazacki rumpel organizujemy kiedy tylko się da.

Bardzo duże znaczenie ma dla nas wzornictwo hazackie.  To często temat przewodni naszych warsztatów rękodzielniczych. Na warsztatach uczymy też niestylizowanego tańca, śpiewu, gry na dudach i skrzypcach podwiązanych.

Staramy się przy tej okazji promować twórców, lokalnych artystów i animatorów kultury.

Możemy realizować „Wiwatowisko” dzięki stałej, całorocznej współpracy wielu zaangażowanych osób, organizacji i instytucji. To m.in. UM Rawicz, Muzeum Ziemi Rawickiej, Zespół Wisieloki, zaprzyjaźnione koła gospodyń wiejskich, ……

Wszystkim im za tę wspólną pracę bardzo dziękujemy!

Od 2018 roku projekt WIWATOWISKO  jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Skip to content