Budowa dud

Wytwarzanie dud to unikatowa umiejętność. W pracowni naszej fundacji powstają dudy wielkopolskie. Mistrz dudziarski Michał Umławski buduje takie instrumenty dla dzieci i dorosłych.

Gdzie kupić dudy?
Dud nie można kupić w sklepie. Więc gdzie można kupić dudy? Ten wyjątkowy instrument wytwarzany jest bezpośrednio na zamówienia muzyków czy kolekcjonerów.
Nie możesz więc kupić dud, ale właśnie u nas możesz zamówić instrument, indywidualnie dopasowany do Ciebie, z elementami zdobniczymi dobranymi do Twojego stylu i gustu.
Budujemy dudy typu rawicko-gostyńskiego albo bukowsko – kościańskiego.
Jak długo będziesz czekać na swoje dudy?

Praca nad instrumentem trwa czasem nawet 2-3 miesiące. Dlaczego aż tyle? Dudy wytwarzane są ręcznie. Instrument wymaga wysokiej jakości materiałów i precyzyjnego wykonania. Charakterystyczne dla dud są również indywidualne zdobienia, na których przygotowanie również  potrzeba trochę czasu.

Mówiąc najogólniej, dudy wielkopolskie składają się z dwóch zasadniczych części. Jedna to instrument właściwy, druga – dmuchawa, która tłoczy powietrze do worka rezerwuarowego.

Instrument zbudowany jest z piszczałki – melodycznej, główki (będącej swego rodzaju pudłem rezonansowym) oraz piszczałki burdonowej.

Aby zrobić dobry instrument potrzebujemy wysokiej jakości materiałów takich jak np. drewno (owocowe) czy skóra.  Instrument składamy ręcznie, również jego poszczególne części robimy od podstaw. Na przykład stroiki, worek, dmuchawa, czy jeden z najciekawszych elementów dud – główka koziołka.  

To rodzaj pudła rezonansowego, od którego wykonania i jakości drewna między innymi zależy to, w jaki sposób instrument będzie brzmiał. Nie bez znaczenia dla dudziarza jest też wygląd koziołka. Ta główka to zawsze dzieło sztuki snycerskiej i dekoratorskiej.

Podobnie jest z workiem. Od tego, jakiego rodzaju skóry użyjemy i jak wykonamy worek zależeć będzie jakość całego instrumentu. A i tu swoją rolę odgrywają elementy dekoratorskie – rodzaj obszycia i wzornictwo.

Dudy powstają w pracowni Michała Umławskiego, który jest budowniczym instrumentów od 1996 r. Pierwsze dudy wykonał dla siebie 27 lat temu, drugie – na zamówienie ówczesnego zespołu „Cepelia” (dzisiaj „Wielkopolanie”” zbudował dla Papieża Jana Pawła II.

W Fundacji Dudziarz możesz zamówić dudy typu gostyńsko – rawickiego i bukowsko – kościańskiego.  Na potrzeby uczniów wykonujemy instrumenty w trzech rozmiarach! Dzięki temu nauka przebiega łatwiej, bo dudy dostosowujemy do wieku i wzrostu dziecka.

Jeśli chcesz zapytać o instrument albo chcesz zamówić dudy, zadzwoń pod numer 602 508 472 albo napisz na adres: fundacja@dudziarz.eu.

Skip to content