Nauka gry na skrzypcach i dudach

Zobacz naszą ofertę dotyczącą nauki gry na dudach i skrzypcach podwiązanych. Prowadzimy lekcje gry dla kapel dudziarskich oraz realizujemy lekcje indywidualne.

Nauka gry na dudach
Prowadzimy naukę gry na dudach dla dzieci i dorosłych.
Jak wyglądają lekcje?
Nauka odbywa się w formule mistrz – uczeń. To oznacza, że z każdym adeptem sztuki dudziarskiej pracuje indywidualnie mistrz dudziarski – instruktor, pedagog, znawca muzyki tradycyjnej, osoba z kwalifikacjami do pracy z dziećmi.
Mistrz i uczeń spotykają się 1 raz w tygodniu. Poza tym uczniowie ćwiczą sami – korzystając z materiałów multimedialnych zgromadzonych w naszej WIRTUALNEJ SZKOLE DUDZIARSKIEJ.
Jak uczymy?
Nauka gry na dudach podzielona jest na etapy.
Dudy to instrument wymagający dobrego słuchu, jak również kondycji i tężyzny fizycznej, dobrej koordynacji ruchowej i sprawnych palców. Dlatego najpierw ćwiczymy palce, potem dłonie a na końcu pełne ruchy rąk i prawidłową postawę całego ciała. Przez cały czas doskonalimy słuch i poznajemy pierwsze, proste melodie dudziarskie.

Co najpierw?
Zaczynamy od ćwiczeń na przebierce – piszczałce melodycznej. Pierwsze próby gry na dudach rozpoczynają się dopiero po ok. 3 miesiącach regularnej nauki.
Najmłodszym uczniom proponujemy sierszeńki albo dudy w małym rozmiarze.
Uczeń, który systematycznie ćwiczy po I roku nauki będzie umiał już zagrać proste melodie ludowe.

Co dalej?
W drugim roku nauki ćwiczymy nowe melodie i uczymy się płynnie grać. Pod koniec tego etapu najpilniejsi uczniowie mogą nie tylko wystąpić na scenie, ale też mają szansę spróbować swoich sił w konkursach i przeglądach dudziarskich.
III rok nauki to ten moment kiedy można dołączyć do kapeli. To oznacza, że… właśnie zaczyna się najciekawszy moment w życiu muzykującego dudziarza. Teraz poszerzamy repertuar ucznia o trudniejsze, ale i ciekawsze melodie. Rozpoczynamy też współpracę z kapelami, a z tym wiążą się najprzyjemniejsze momenty – wyjazdy na koncerty, przeglądy, festiwale i inne ciekawe wydarzenia.

Zobacz jak wygląda nauka gry na dudach w naszej szkole

Osiągnięcia
Naukę gry na dudach prowadzi Michał Umławski – mistrz dudziarski – muzyk i budowniczy dud. Uhonorowany: ……………..
Uczniowie Fundacji Dudziarz.eu również zdobywają nagrody i wyróżnienia na prestiżowych festiwalach i przeglądach w kraju i zagranicą. Nasze osiągnięcia to m.in.

Zajęcia i próby w kapelach to nie tylko nauka gry na instrumencie, ale również wspólne zabawy, warsztaty i udział w prestiżowych imprezach folklorystycznych w kraju i zagranicą. M.in. Ogólnopolskim Konkursie Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, Międzynarodowym Festiwalu Oravska Polhora na Słowacji, Balkan Fest w Bułgarii czy  Międzynarodowym Festiwalu Dudziarskim w Strakonicach w Czechach.

Jak zacząć?

Obecnie nauka gry prowadzona jest w 5 ośrodkach: w Lesznie, Bukówcu Górnym, Rawiczu, Krobi oraz Skrzebowej (gm. Raszków). Zajęcia finansowane są przez samorządy albo zespoły regionalne dzięki czemu dzieci nie płacą za lekcje.

Skąd wziąć instrument?

Fundacja Dudziarz zapewnia dudy dla dzieci na początku nauki. Po podpisaniu mowy instrumenty są wypożyczane uczniom na czas nauki.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o naszej szkole dudziarskiej – zadzwoń.

Tel.  602 508 472

Skip to content